بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان

 

بلیچینگ دندان:

 

 یکی از محبوب ترین درمان های حرفه ایی سفید کردن دندان ,بلیچینگ دندان  است که با استفاده از ان میتوان لبخند زیباتری در دسترس افراد قرار بگیرد.و معمولا افرادی که در اثر مصرف زیاد مواد قندی , تنباکو و قهوه و رژیم نادرست و...رنگ مینای دندان هایشان تغییر کرده  است انجام می دهند. و هم چنین  اغلب هم ,افرادی هستند که به طور غیر طبیعی رنگ دندان هایشان زرد شده است و هر چه از مسواک و مواد بهداشتی استفاده کردنند نتوانستند زیبایی لبخندشان را برگردانند پس به این روش روی می اورند

 

و در این میان بعضی اوقات بلیچینگ دندان  برای بعضی افراد صرفا برای  زیبایی و اراستگی بیشتر  مورد استفاده  قرار می گیرد, برای  انجام بلیچینگ دندان مراجعه  به مراکز دندان پزشکی معتبر توصیه می شود زیرا باید برای انجام بلیچینگ دندان از تبحور پزشک معالج و موادی که مورد استفاده قرار میگیرد اطمینان حاصل شود.

 

این  نکته را بدانید هیچ محصولی در بازار نمی تواند در عرض چند دقیقه یا یک روز دندان شما را سفید کند. از نظر شیمیایی، غیرممکن است که هر ماده سفید کننده با اطمینان بتواند به اندازه کافی در اعماق دندانها با آن سرعت نفوذ کند. اگر این امکان وجود داشت، برای ایجاد سینی های سفیدکننده سفارشی، به دندانپزشکان مبلغی پرداخت نمی شد. حقیقت این است که روند بلیچینگ می تواند به اندازه حداقل 4 روز و حداکثر تا چند ماه طول بکشد.

 

پس مراجعه کننده هایی که لکه های شدیدتری دارند باید نسبت به این درمان صبورتر باشند و بدانند که هر جلسه بلیچینگ سالهای سال لکه ها را از بین می برد. پس از نابودی این لکه ها، حفظ دندان ها به طوری که باز هم سفید بمانند، بسیار آسان است. خوب است بدانیم انجام بلیچینگ در بزرگسالان هیچ محدودیت سنی خاصی برای  وجود ندارد و بعد ازسن 18 سالگی قابل انجام است. قبل از این سن، چون عصب دندان بزرگ است ,حساسیت بیشتری احساس می شود.

 

و هم چنین درنظر داشته باشید بانوانی که دوره بارداری یا شیردهی را می گذرانند برای احتیاط بیشتر بهتر است این درمان انجام نشود.

 

هزینه ی انجام بلیچینگ در هر مراکزی  با توجه به جنس موادی که  استفاده میشود و اینکه بلیچینگ را با چه روشی ( بلیچینگ درخانه , بلیچینگ درمطب) میخواهید انجام دهید متغییر است

 

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 

 

 

 

 

مواد مورد استفاده در بلیچینگ دندان:

 

  ماده شیمیایی پراکسید هیدروژن و پراکسید کربامید دو ماده اصلی کار بلیچینگ دندان  است.که  پراکسید هیدروژن در مطب دندان پزشکی و توسط پزشک معاللج مورد استفاده قرار میگیرد, اما پراکسید کربامید در منزل و توسط خود فرد هم میتواند استفاده می شود. ولی باید حتما این مورد را در نظر داشته باشیم  که استفاده از هر دو روش باید با تایید دندانپزشک زیبایی انجام شود و هرگز خودسرانه و بدون داشتن اطلاعات و اگاهی لازم دست به این کار نزنید..

 

روش های انجام بلیچینگ دندان :

 

1) Office Bleaching یا بلیچینگ در کلینیک دندانپزشکی

 

        2) Home Bleaching یا بلیچینگ دندان در خانه

 

                                                              

 

در روش اول از مواد شیمیایی مخصوص با غلظت بالا و مدت زمان کوتاه استفاده می شود. که این روش از بلیچینگ حتما باید در مطب دندان پزشکی و زیرنظر متخصص بلیچینگ انجام شود زیرا در این روش از بلیچینگ از محلول های اسیدی, ماده اکسید کننده ,نور شدید یا همون لیزر استفاده میشود. که معمولا انجام این فرایند دو تا چهار جلسه , که هر جلسه 30الی 60 دقیقه زمان میبرد انجام میشود.و طبیعی است که انجام بلیچینگ دندان در مطب نسبت به انجام بلیچینگ در منزل هزینه نسبتا بالاتری داشته باشد.

 

 

 

 

 

در روش 2 همونطور که از اسمش پیداس در منزل ,توسط خود فرد ولی باز زیر نظر پزشک  معالج انجام میشود.که این کار به این صورت انجام میشود که,دکتر معالج مواد بلیچینگ را (که این مواد با ان موادی که در مطب مورد استفاده قرار میگیرد فرق دارد) درون  قالبی مخصوص (که نایت گارد نام دارد) میریزد وسپس این قالب توسط فرد در منزل مورد استفاده قرار میگیرد که مدت زمان استفاده از ان بستگی به اوضاع دندان فرد دارد. که لازم به ذکر است  در این روش از بلیچینگ صبر وتحمل فرد خیلی مهم است زیرا ممکن است دوره  ی این  نوع درمان بین 1هفته تا 2هفته برای 1ساعت الی 6ساعت در روز باشد.

 

در این میان ما روشی جدید و نوینی برای بلیچینگ فوری دندان داریم,که به این روش پاور بلیچینگ یا سفید کننده نیرو نام دارد ,انجام میدهیم. استفاده از روش بلیچینگ فوری برای دندان های شما فقط در یک جلسه امکان پذیر است اما این را هم  باید در نظرداشته باشید که این روش به صورت موقتی است و امکان دارد شما بعد از مدت 1تا 3سال بعد نیاز به ترمیم و انجام دوباره ان داشته باشید.

 

از جمله اقداماتی که باید قبل از بلیچینگ انجام شود این است که اکر دندان های پوسیده و خراب داریم  به ترمیم ان بپردازیم.

 

اکر نیازی به جرمگیری و یا برساژ داریم حتما قبل از انجام بلیچینگ رسیدکی شود که   نتیجه ی بهتری از بلیچینگ بکیریم

 

و هم چنین این را هم بدانیم که بلیچینگ بر روی پر کردگی ها,لمینت ها , روکش ها تاثیری ندارد...

 

اگر بخواهیم بلیچینگ را با بعضی از روش ها مقایسه کنیم مثلا جرمگیری,  در جرمگیری دندانها، جرم ایجاد شده روی سطح دندان و رنگدانه های خارجی که روی دندان چسبیده شده اند با کمک وسایل اولتراسونیک از دندان کنده می شوند و سطح دندان با کمک برس و خمیر مخصوص تمیز می شود. بنابراین جرمگیری بافت داخلی دندان را روشن نمی کند.برخلاف آن، فرآیند سفید کردن دندان شبیه  قرار دادن لباس های سفید در وایتکس می باشد  که پس از مدتی چرک مرده شده اند. مواد سفید کننده به داخل دندان ها نفوذ می کنند و بافت داخلی آن را سفید می کنند.

 

ویا اگر بخواهیم ان را با لمینت مقایسه کنیم ,در لمینت دندان از قالبی سرامیکی که ضخامتی حدودی 6 میلیمتر دارد  و متناسب با قالب دندان ساخته شده و بر روی دندان قرار داده می‌شود.که البته قابل ذکر است که لمینت دندان ضخامتهای متنوعی دارد که میتواند کمتر از 6 میلیمتر و یا بیشترهم   باشد.در لیمنیت هدف اصلی پوشاندن عیبهای دندانی مانند تغییر رنگ دندان، شکستن دندان و فاصله‌ی بین دندانی است.در حالیکه   هدف  از بلیچینگ دندان فقط سفید کردن دندان ها در کمترین زمان و کمترین هزینه ها می باشد.

 

 

 

 

 

و هم چنین باز اگر بخواهیم بلیچینگ را با بقیه روش ها از جمله کامپوزیت مقایسه کنیم میتوانیم با قاطعیت بگوییم که در مقابل این روش هم بلیچینگ باز بسیار کم تهاجم تر و بی خطرتر می باشد چون در روش کامپوزیت گاه دندان ها تراشیده می شود و گاه هم هیچ تراشی (کامپوزیت ونیر)انجام نمی شود.

 

پس نتیجه میگیریم : که اگر فردی قصد سفید کردن دندان ها و تغییر فرم و اندازه ی دندان ها را داشته باشد روش کامپوزیت دندان برای انها توصیه می شود ولی اگر تنها هدف سفید کردن دندان ها باشد بلیچینگ دندان به این گونه ا فراد توصیه می‌گردد.

 

 

 

.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نکات ضروری در مراقبت از بلیچینگ دندان

 

تا ۴۸ ساعت بعد از انجام بلیچینگ دندانها از تماس طولانی مدت با مواد و خوراکی های دارای دنگدانه با دندانها حتما بپرهیزید.

 

کشیدن سیگار,نوشیدن زیاد قهوه و چای پررنگ,  استفاده زیاد از نوشابه های رنگی و عدم توجه به بهداشت دهان و دندان از جمله عواملی هستند که باعث میشوند دندانهایتان در مدت زمان کوتاهتری به رنگ اولیه خود بازگردد

 

 

 

·                     بعد از بلیچینگ  کردن دندانها لازم است که در ساعتهای اولیه بعد از درمان , لثه های خود را با آب گرم شستشو و ماساژ دهیم  تا با تسریع خون رسانی در لثه هر گونه التهاب احتمالی ایجاد شده را کاهش دهیم.

 

·                      

 

·                      تا یک هفته پس از درمان و در جلسات میانی درمان ,همیشه مسواکتان را به همراه داشته باشید,که بعد از هر خوراکی و نوشیدنی مسواک بزنید و هم چنین

 

·         از خوردن آب لیموی تازه و آب سیب  خود داری کنید

 

·                     حفظ نتایج درمانی به این مساله بستگی دارد که شما پس از سفید کردن دندانهایتان, چقدر توصیه های مراقبتی را رعایت کنید.

 

 هم چنین می توانید بعد ازانجام  بلیچینگ دندان از نوشیدنی های بی رنگ همچون شیر و آب استفاده کنید.

 

لازم به ذکر است از مصرف غذاهایی که سرد می باشند بپرهیزید.

 

یک هفته بعد از انجام بلیچینگ به دندانپزشک معالج خود مراجعه نمایید تا بررسی لازم صورت گیرد

 

حتما به یاد داشته باشید در چند روز اول  از خمیردندان ضد حساسیت استفاده نمایید تا دندان های شما کمتر دچار حساسیت شود و در بروز حساسیت هیچ نگران نباشید که برطرف می گردد

 

از مواد دخانیات و کشیدن سیگار و قلیان جلوگیری نمایید.

 

 

 

موردی ندارد..خوردن لبنیات از جمله ماست سفید، پنیر، خامه

 

 

 

 

 

مزایا و مواید بلیچینگ:

 

1.    بلیچینگ دندان  یکی از سریع ترین روش های سفید کردن دندان است

 

این روش به طور نسبی بی خطر شناخته شده است

 

2.    نتیجه نهایی بلیچینگ دندان  خیلی بهتر از سایر روش های سفید کردن دندان است زیرا این روش کم تهاجم تر از ما بقی روش ها می باشد..

 

و همانند دیگر روش های درمانی نیازی به آماده سازی دندان ها و هم چنین نیازی به  تغییر در ساختار دندان ندارد. در واقع بلیچینگ دندان  نیازی به تراشیدن مینای دندان ندارد و بدون هیچ آسیبی به دندان، باعث سفیدی و زیبایی دندان ها می شود.

 

و این سفیدی و زیبایی از نتیجه ی بلیچینگ دندان به افزایش اعتماد به نفس افراد کمک بسیار چشمکیری می تواند بکند چرا چون با این روش افراد با دندان هایی درخشان تر روشن تر  و زیبا تر می توانند صحبت کنند, لبخند بزنند... ودر اجتماع حضور پیدا کنند زیرا این روش در کوتاه مدت (یک جلسه)و هم چنین  کم هزینه تر از روش های دیگر می تواند تاثیر بسزایی بر زیبایی چهره و زیبایی دندان ها داشته باشد.

 

و از جمله مزایای بلیچینگ دندان این می باشد که به اسودگی از تغییر رنگ مجدد آن جلوگیری کرد.

 

و نکته جالب و قابل توجه از مزایای بلیچینگ دندان پیام های مثبتی که از خندیدن  به مغز ارسال می شود که این کار بسیار برای سلامت روان مفید و موثر  می باشد.

 

در فرآیند بلیچینگ از ترکیبات فعال برای باز کردن موقت منافذ در دندان ها و برداشتن لکه ها استفاده می کنند. و هم چنین بعد از هر جلسه انجام بلیچینگ، دندانهای شما به طور طبیعی دوباره به حالت اولیه باز می گردند و مجدداً هیدراته می شوند..

 

معایب بلیچینگ دندان :

 

بلیچینگ بر روی تمام دندان‌ها عملکرد خوبی ندارد مثلاً برای دندان‌هایی که دارای  لکه های قهوه‌ای هستند و یا بر اثر مصرف دارو یا جراحت دندانی تغییر رنگ داده اند اصلاًروش مناسبی نیست

 

مواد شیمیایی که در بلیچینگ دندان  استفاده می‌شود ممکن است برای دندان‌ها ایجاد حساسیت کند که این را نمی توان از معایب بلیچینگ نام برد زیرا این حساسیت را می توان با خمیر دندان های ضد حساسیت از بین برد..

 

 طول عمر بلیچینگ دندان بسیار بالا نیست و نیاز به مراقبت‌های بسیاری  دارد که بتوانیم حداکثر ماندگاری را از ان  داشته باشیم

 

 هم چنین این دوام کم به استفاده ی شما و رژیم غذایی شما نیز بستگی دارد که اگر رعایت نشود , باعث تغییر رنگ شده و به ترمیم و یا بازسازی دندان  نیاز پیدا خواهید کرد منظور از رژیم غذایی استفاده از نوشابه های گازدار، مصرف دخانیات غذاهایی که دارای رنگدانه هستند می باشد.

 

و هم چنین باید در نظر داشته باشیم  نتیجه‌ی درمان با استفاده از این روش،  به عواملی نظیر سن, ژنتیک, نوع مشکل(لکه) و... نیز بستگی دارد و به طور قطع نمی توان از نتیجه کار سخن گفت.

 

هم چنین باید بدانیم در گذشته از لامپ‌های فرابنفش برای سرعت بخشیدن به فرآیند سفید کردن دندان ها استفاده می شد ولی امروزه از اشعه آبی استفاده می‌شود که هم ایمن ‌تر و هم در دسترس ‌تر است. پرتو این نور آبی از نوع مرئی می باشد و یونیزه نمی باشد. پس همانطور که در جریان هستید و می دانید پرتو نور یونیزه باعث جهش سلولی و بروز سرطان می شود ولی با توجه به این که این نور مرئی می باشد، امکان جهش سلولی وجود ندارد. اما تنها نکته ای که شما باید در نظر داشته باشید آن است که نور زیاد برای چشم ها بسیار مضر است و به همین منظور یک عینک به بیمار(و شخص شما) داده می شود.که باز این را هم  نمی توان از معایب بلیچینگ نام برد..

 

1.    ودر کل طبق تحقیقات صورت گرفته در سالهای اخیر، بلیچینگ دندان، کم عارضه ترین و بی خطر ترین روش برای سفید کردن دندان ها به حساب می اید.

 

2- ولی باز بعضی افراد براین باورند که انجام بلیچینگ باعث اسیب زدن به مینای دندان  میشود پس باید گفته شود اگر تغییر رنگی و یا لکه های دندانی در لایه های عمیق مینای دندان اتفاق افتاده باشد، ممکن است ,در این صورت دندانپزشک شما درمانی تکمیلی برای سایش لایه نازکی از مینای دندان را تجویز کند. در غیر این صورت بلیچینگ دندان بدون هیچ آسیبی به مینای دندان، قابل انجام است.